Rancangan Pengajaran Harian

CONTOH 1
Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan - KSPK
TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI

Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh                                      : 

Hari                                         : 
Kelas/Kumpulan                     : 
Kehadiran                               : 
Masa                                        : 30 minit
Lelaki                                      : 0/10 orang
Perempuan                              : 0/10 orang
Tunjang utama                        : Sains dan teknologi
Tunjang disepadukan              : Awal sains dan matematik
Tema                                       : Haiwan 
Subtema                                  : Ayam saya
Standard kandungan               : ST 3.4 Menjalankan penerokaan keatas ciri, habitat, cara pergerakan,  jenis makanan, kitaran hidup haiwan jinak

Standard pembelajaran           : 1.ST 3.4.5 Mengecam tempat tinggal haiwan
  2. ST 3.4.7 Membandingkan dan mengumpulkan haiwan mengikut makanannya
3. ST 3.4.6.Memerhati dan menceritakan kitaran hidup haiwan yang biasa dijumpai
Aktiviti                                    : Menyanyi, pergerakan, melengkapkan puzzle.
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
1)      Mengetahui tentang tempat tinggal ayam.
2) Menyatakan tentang apakah jenis makanan terbaik yang perlu diberi kepada ayam.
                                                  3)Menyatakan cara dan tanggungjawab semasa menjaga ayam                                                            peliharaan .
 Bahan bantu mengajar           : 1. Kad bergambar.
   2. CD lagu dan laptop
   3. Puzzle gambar ayam.
Pengetahuan sedia ada            : Kanak-kanak kenal ayam.
Kecerdasan pelbagai               : Interpersonal
Penerapan nilai murni              : Kasih sayang, tanggungjawab dan disiplin
Kemahiran berfikir                  : Kanak-kanak menjawab soalan apabila guru mengemukakan soalan

LANGKAH/
 MASA
ISI KANDUNGAN
PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHAN BANTU MENGAJAR
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
Set induksi
(5minit)
Sesi perkenalan dan nyanyian lagu ayam serta pergerakan

-Guru bertanya khabar kepada kanak-kanak dan memperkenalkan tentang tajuk yang akan diajar.

-Guru menyanyi dan membuat pergerakan seperti ayam dan meminta kanak-kanak memerhati
-Kanak-kanak memberi respon terhadap guru dan tajuk yang diberitahu oleh guru

-Kanak-kanak memerhati nyanyian dan pergerakan oleh guru serta mengikutinya
- CD lagu, laptop


Langkah 1
- Habitat ayam dan jenis makanan ayam
-Guru menunjukkan dan menerangkan gambar jenis-jenis ayam dan gambar habitat dan jenis makanan ayam-ayam tersebut.
- kanak-kanak melihat dan mendengar dengan penuh perhatian penerangan dari guru.
-Kad gambar kucing, gambar tempat tinggal dan makanan
Langkah 2
-pengelasan tentang habitat dan makanan ayam
- Guru menyuruh kanak-kanak padankan gambar habitat dengan gambar jenis-jenis ayam yang telah ditunjukan
-Kanak-kanak memadankan gambar yang diberikan oleh guru mengikut giliran
- Kad gambar kucing, gambar tempat tinggal dan makanan

Langkah 3
Aktiviti pemadanan gambar atau penyesuaian gambar
- Guru memberikan lembaran kerja dan memberi arahan supaya murid menyesuaikan gambar habitat ayam dan makanan ayam dengan jenis ayam dengan betul
-Kanak-kanak menyesuaikan gambar yang telah diberikan oleh guru.
-Lembaran kerja
Langkah 4
Membuat camtuman puzzle ayam
Guru memberi arahan supaya kanak-kanak mencantumkan puzzle 
-Kanak-kanak mencantumkan puzzle yang diberi oleh guru.

-Puzzle
Penutup

-Guru memberi ulasan.
-Guru memberikan pujian kepada semua kanak-kanak 
-Kanak-kanak mendengar.
-Kanak-kanak sangat gembira dengan pujian yang diberikan oleh guru dan bertepuk tangan


Refleksi:










CONTOH 2

Rancangan Pengajaran Harian

Hari/ Tarikh                            : 
Kehadiran                               :  ____ orang

7.30am – 8.00am (30 minit
Rutin
Aktiviti:
-          Bacaan doa
-          Nyanyian lagu
-          Senanam pagi
-          Senam robik ‘chicken dance’
8.00 am -8.40am (40 minit)

Tunjang utama                          : Awal Matematik
Standard kandungan               : ST 7.0- konsep nombor
Standard pembelajaran           : ST 7.1.8- menulis nombor 1- 10 menikut cara yang betul
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
1.      Menulis nombor 6 dengan baik
2.      Bilang nombor mengikut urutan
3.      Lakar bentuk pensil sebanyak 6
Bahan bantu mengajar            :    kad nombor, pensil,    buku    
Pengetahuan sedia ada            : Kanak-kanak boleh  menyebut 1-10

Penerapan nilai murni              : ceria, tolak ansur, bekerjasama.

Aktiviti
1.      Guru meminta kanak-kanak bilang 1-10 secara menaik kemudian menurun
2.      Guru memberitahu tajuk yang akan diajar
3.      Guru menunjukkan kad nombor
4.      Guru meminta kanak-kanak membilang jumlah pensil, kemudian jumlah buku
5.      Aktiviti melakar pensil 
6.      Latihan menulis huruf 6
7.      Pujian
Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________


8.40am – 9.10am (30 minit)

Tunjang utama                         : Bahasa Melayu- bertema
Standard kandungan               : BM 1.0 – kemahiran mendengar
Standard pembelajaran           : BM 1.1.3- mendengar dan memberi respons terhadap cerita
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
1.      Berinteraksi dengan baik
2.      Mengetahui peraturan di sekolah
3.      Melatih daya tumpuan dan pendengaran
Bahan bantu mengajar            :  buku cerita peraturan sekolah   
Pengetahuan sedia ada            : Kanak-kanak boleh berinteraksi dengan baik.
Penerapan nilai murni              : jujur, cekap, amanah

Aktiviti
1.      Guru bertanya khabar
2.      Guru meminta kanak-kanak menyanyikan lagu kereta kecil warna merah
3.      Guru berinteraksi dengan kanak-kanak berkenaan kehadiran dan peraturan ke sekolah
4.      Guru membacakan buku cerita sambil bersoal jawab dengan kanak-kanak
5.      Guru meminta kanak-kanak menyatakan nilai-nilai murni dalam buku cerita yang telah di bacakan
6.      Guru meminta kanak-kanak tepuk tangan sebagai tanda gembira

Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________


9.10am – 9.40am (30 minit)
Tunjang utama                          : Bahasa Melayu
Standard kandungan               : BM 1.2 - mendengar dan mengecam bunyi perkataan
Standard pembelajaran           : Mengenal bunyi perkataan dengan bunyi suku kata awal yang sama
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
1)      Mengecam bunyi perkataan Unta, Ulat
2)      Menyebut bunyi perkataan Unta, Ulat
3)      Membunyikan suku kata

Bahan bantu mengajar            :  buku tulis, kad gambar       
Pengetahuan sedia ada            : Kanak-kanak sudah  kenal ulat, unta
Penerapan nilai murni              : rajin, bertolak - ansur

Aktiviti
1.      Meminta kanak-kanak menyanyika lagu abc
2.      Guru menunjukkan gambar unta dan ulat
3.      Guru berkomunikasi dengan kanak-kanak
4.      Guru menulis perkataan unta dan ulat
5.      Guru membimbing kanak-kanak membacakan perkataan
6.      Aktiviti di buku tulis

Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________


9.40am – 10.10 am (30 minit)
REHAT


10.10 am - 10.50am (40 minit)
Tunjang utama                         : Sains dan Teknologi
Standard kandungan               : ST 11.0 –bentuk dan ruang
Standard pembelajaran           : ST 11.2.2 –mengecam bentuk segitiga, bulat, segiempat tepat dan segiempat sama
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
                                               
1.      Mengenali bentuk –bentuk objek
2.      Menyatakan nama bentuk setiap objek
3.      Mengecam objek dengan baik
Bahan bantu mengajar            :  bahan maujud - pintu, cermin, meja, papan putih,
     
Pengetahuan sedia ada            : kanak-kanak kenal nama-nama objek terdapat di sekolah
Penerapan nilai murni              : tidak berputus asa, bersemangat

Aktiviti
-          Guru mempamerkan bentuk segitiga, bulat, segiempat sama, segiempat tepat.
-          Guru menerangkan perbezaan segiempat sama dengan setiempat tepat
-          Guru membahagikan kanak-kanak dalam kumpulan
-          Guru membimbing kanak-kanak membuat pemerhatian ke atas setiap objek yang terdapat di persekitaran kelas dan mengaitkan dengan bentuk
-          Hasil pemerhatian dikumpulkan dan sesi berinteraksi
-          Lembaran kerja diagihkan untuk latihan pengukuhan
-          Pujian dan penghargaan

Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________


10.50am – 11.20am (30 minit)

Tunjang utama                         : Bahasa Inggeris (BI)
Standard kandungan               : BI 3.2 – read simple words with understanding
Standard pembelajaran           : BI 3.3.7 – read familiar words printed in the surroundings
Objektif pengajaran                : Di akhir pengajaran, kanak-kanak akan dapat:-
                                               
1.      Menyebut perkataan ‘Table, door, window, staircase, chair
2.      Memadankan perkataan dengan objek

Bahan bantu mengajar            : video, lembaran kerja  
Pengetahuan sedia ada            : Kanak-kanak sudah kenal objek-objek di persekitaran sekolah
Penerapan nilai murni              : ceria, tolak ansur, bekerjasama.
Aktiviti
1.      Guru menerangkan tajuk
2.      Tayangan video
3.      Guru mengulang semula sebutan dalam tayangan video dan diikuti kanak-kanak
4.      Guru menerangkan aktiviti di lembaran kerja
5.      Lembaran kerja di agihkan
6.      Guru pantau aktiviti kanak-kanak

Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________



11.20am – 11.30am (10minit)

Refl  Refleksi

Ulasan